Automobilkluby

Jakie kryteria musisz spełnić, by zapisać się do automobilklubu w Polsce?

Jakie kryteria musisz spełnić, by zapisać się do automobilklubu w Polsce?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Automobilklub Polski kusi proponowanymi benefitami wielu kierowców, którzy chcą zostać jego członkami. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby się do niego zapisać?

Automobilklub Polski – historia w pigułce

Historia automobilklubu w Polsce sięga roku 1908, kiedy to opracowano statut ówczesnego Towarzystwa Automobilistów Królestwa Polskiego. Ideą było stworzenie organizacji, która będzie zrzeszać polskich kierowców, a także miłośników w dziedzinie motoryzacji. Z inicjatywy Towarzystwa w roku 1912 roku wydano pierwszą mapę samochodową Królestwa Polskiego, a jego pierwszą zorganizowaną imprezą był rajd Warszawa – Łódź – Radom – Puławy – Lublin – Warszawa. W kolejnych latach organizowano także inne imprezy i wystawy samochodowe. W okresie międzywojennym zreorganizowano Towarzystwo, które przyjęło znaną nam dzisiaj nazwę Automobilklub Polski. 

Od roku 1936 w ramach swojej działalności automobilklub zaczął organizować placówki egzaminacyjne i rozpoczął przeprowadzanie egzaminów dla kierowców w całej Polsce. W roku 1950 Automobilklub Polski przestał istnieć, jednak na jego podstawie utworzono Polski Związek Motorowy, a po roku 1956 roku w ramach PZM można było tworzyć automobilkluby regionalne. Przez cały okres działalności do automobilklubu chciało dołączyć wielu kierowców. Tak zresztą jest do dzisiaj. 

Automobilklub Polski – cele statutowe

Automobilklub Polski jest stowarzyszeniem, którego głównym celem jest upowszechnianie kultury motoryzacyjnej, a także popularyzowanie sportów motorowych i turystyki motorowej. Upowszechnianie wszelkich zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego również wpisuje się w nadrzędne cele stowarzyszenia – automobilklub wszystkie je realizuje, między innymi przez organizowanie imprez, zawodów i rajdów w sportach samochodowych, motocyklowych i kartingu oraz organizowanie zlotów. Członkowie automobilklubu mogą też sami uczestniczyć w różnych zawodach i imprezach w kraju i za granicą.

Członkowie Automobilklubu

Automobilklub Polski zrzesza członków, którzy mogą mieć różne rangi – są to członkowie rzeczywiści, honorowi i wspierający. Co trzeba zrobić, żeby zostać członkiem rzeczywistym? Konieczne jest złożenie pisemnej deklaracji z rekomendacją dwóch członków wprowadzających. Co ważne, muszą oni posiadać co najmniej dwuletni staż członkowski. Aby dopełnić formalności, należy wnieść opłatę wpisową. Członkami automobilklubu często chcą zostać osoby niepełnoletnie. Nie ma z tym najmniejszego problemu, ale należy dodatkowo przedłożyć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. 

Wstąpienie do automobilklubu daje jego członkom różne prawa i obowiązki. Jakie będą to prawa? Między innymi członek rzeczywisty ma bierne i czynne prawo wyborcze (po uzyskaniu pełnoletności i dwuletnim stażu członkowskim), może uczestniczyć w działalności automobilklubu i korzystać z jego świadczeń, a także brać udział w imprezach i zawodach. Dodatkowo każdy członek może nosić odznaki i używać barw automobilklubu. 

Jakie obowiązki niesie ze sobą członkostwo? Członek musi oczywiście brać czynny udział w realizacji działań statutowych, przestrzegać regulaminu i regularnie opłacać składki członkowskie. Konieczna jest także dbałość o dobre imię automobilklubu. Godność „Honorowego Członka Automobilklubu Polski” nadawana jest za szczególne zasługi na rzecz automobilklubu, a członkiem wspierającym może zostać osoba (po przyjęciu przez Zarząd), która chce wspierać automobilklub materialne, organizacyjnie lub w inny sposób. Taki członek również jest przyjmowany na zasadzie pisemnej deklaracji.

Uzupełnienie wniosku

Jak wygląda odpowiednie uzupełnienie wniosku na członka automobilklubu? Deklaracja musi być wypełniona i podpisana z obu stron, a po wpisaniu swoich danych osobowych, należy zebrać podpisy dwóch członków rekomendujących. Ten punkt może czasami odstraszyć od ubiegania się o członkostwo, ale niepotrzebnie. Jeżeli nie znasz dwóch członków rekomendujących z dwuletnim stażem działalności, powinieneś przyjść na posiedzenie wybranej komisji statutowej klubu. Po przeprowadzonej rozmowie na pewno uzyskasz wymagane rekomendacje.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*