NajstarszeOldtimery

Francuskie samochody z początku XX wieku – co jeszcze znajdziesz na rynku?

Francuskie samochody z początku XX wieku – co jeszcze znajdziesz na rynku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdaniem niektórych fanów motoryzacji samochody francuskie nie są dobrym wyborem. Krąży wiele opinii na ich temat – niektórzy kierowcy je uwielbiają, ale inni nienawidzą i unikają.

Warto jednak wiedzieć, że obecnie na rynku dostępne są kultowe pojazdy od producentów francuskich, które można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. To samochody, które pożądane są przez kolekcjonerów i miłośników starej motoryzacji. Chcesz dowiedzieć się, jakie modele cieszą się największą popularnością i za ile można je kupić? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Francuska motoryzacja – czym się wyróżnia?

Istnieje wiele pojazdów pochodzących od francuskich producentów, które są cenione. Jednak przez ponad 120 lat na rynku pojawiały się i znikały różne pojazdy francuskie, które wyglądały imponująco lub przerażająco. Niektóre samochody wzbudzały zachwyt, w przypadku innych kierowcy zastanawiali się, czy wejście do danego auta jest w ogóle bezpieczne i rozsądne.

Do najbardziej rozpoznawalnych marek francuskich należy Peugeot, który dziś zajmuje się produkcją znanych i cenionych pojazdów nowoczesnych. Na początku XX wieku na rynku pojawiły się dwa modele, które do dziś są cenione i poszukiwane przez miłośników tej marki. Zapoznaj się z nimi i dowiedz się, czym się wyróżniają na tle innych.

Peugeot 404

Samochód ten produkowany był w latach 1960–1988. Model wypuszczony był na rynek z nadwoziem typu czterodrzwiowy sedan, czterodrzwiowe kombi, a także dwudrzwiowe coupe, kabriolet oraz pickup. Można go było dostać z silnikiem 1,6 R4, a także 1,9 diesel R4. 

Samochody wyposażone były w czterobiegową skrzynię manualną lub trzybiegową skrzynię automatyczną. Napęd na tył sprawiał, że pojazd ten był w stanie spełnić oczekiwania każdego fana sportowej motoryzacji. Model ten wyróżniał się elegancką sylwetką, a wewnątrz miejsca dla kierowcy i pasażerów było naprawdę sporo. Obecnie pojazd ten można kupić za około 6 tysięcy złotych.

Peugeot 304

Kolejny Peugeot, który w XX wieku cieszył się dużą popularnością. Model ten bazował na podwoziu z modelu 204. Na rynku pojawiły się pojazdy z typem nadwozia czterodrzwiowego sedana i wagona. Dostępne były również dwudrzwiowe coupe, vany oraz kabriolety.

Model ten był wyposażony w silnik 1,3 R4 XL3 Lub 1,3 R4 XL5. Zachwycał swoim nowoczesnym wyglądem. Napęd na przód dawał poczucie większej kontroli i bezpieczeństwa w czasie jazdy. 

Obecnie na rynku można znaleźć zadbane modele, które oferowane są za około 11 tysięcy złotych. Oczywiście cena uzależniona jest od stanu, w jakim utrzymany jest samochód.

Citroen Ac4

Lekki samochód, który do tej pory wzbudza zainteresowanie. Jego wygląd w pierwszej połowie XX wieku wzbudzał spore zaciekawienie i współcześnie nie traci swojego uroku. Produkowany był w latach 1922–1926. Model ten wyprodukowany był w wersji dwudrzwiowej. Wyposażony w trzybiegową skrzynię manualną. Dodatkowo można było go kupić z silnikiem R4 o pojemności 0,8 litrów. Był w stanie osiągnąć do 13 KM. Na rynku kupić go można za około 50 tysięcy złotych.

Okazuje się, że wiele francuskich samochodów z początku XX wieku cieszy się dużą popularnością nawet teraz.

Zdjęcie główne: Spencer Selover/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*