Lata 60Oldtimery

Ford Cortina — od amerykańskiej fabryki po Hyundaia!

Ford Cortina — od amerykańskiej fabryki po Hyundaia!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ford Cortina to jeden z popularnych klasyków, który uznawany jest za jeden z bardziej udanych samochodów Forda i doskonale sprawdza się dla rodzin.

To pojazd, który ma naprawdę imponującą historię, dlatego każdy fan motoryzacji i marki Ford powinien zdecydować się na zapoznanie z informacjami na jego temat. Wszystkie ciekawostki, a także dane tego pojazdu, znajdują się w naszym artykule.

Ford Cortina – wszystkie najważniejsze informacje

Pod względem typu nadwozia Ford Cortina występował już w kilku wersjach. Popularnym modelem była wersja kombi, która wyposażona została w pięć drzwi. Bardzo dużą popularnością cieszył się również Ford Cortina sedan, którego można było kupić w wersji dwudrzwiowej i czterodrzwiowej.

Po wzroście zainteresowania producenci zdecydowali się na zamontowanie różnorodnych jednostek napędowych, by zapewnić klientom szerszy wybór. To właśnie dlatego samochody z tego modelu w każdej nowej generacji były proponowane w siedmiu różnych wersjach. Kolejną ciekawostką na temat tego pojazdu jest to, że miał on napęd na tył, co przypadło do gustu fanom motoryzacji sportowej.

Ford Cortina – produkcja i sprzedaż

Produkcja Ford Cortina rozpoczęła się w 1962 roku, a przez kolejne dwadzieścia lat na rynku pojawiło się 5 nowych generacji tego samochodu. Popularnością cieszyły się szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie Ford rozpoczął swoje prace. 

Pojazd ten przyciągał do siebie nowych zainteresowanych, a jego popularność nie zmniejszyła się nawet chwilę przed tym, jak jego produkcja została wstrzymana. Utrzymywał się na drugim miejscu w rankingach, które pokazywały najchętniej kupowane samochody w Wielkiej Brytanii. Nawet kiedy w salonie pojawił się jego następca, to właśnie Ford Cortina był najczęściej wybierany. Na Wyspach zdecydowało się go kupić w sumie ponad 2,5 miliona osób. To pojazd, który ceniony i pożądany był również przez mieszkańców Nowej Zelandii, gdzie kupiło go ponad 100 tysięcy osób.

Ford Cortina – co warto wiedzieć?

Nazwa tego modelu została zapożyczona od narciarskiego kurortu Cortina d’Amprezzo. Największą popularność i uznanie model zyskał dzięki temu, że jego wersja sportowa brała udział w rajdach po Europie i Ameryce Południowej. Ciekawostką jest to, że pojazd ten nadal cieszy się dużym uznaniem i jeszcze nie raz widziany był na wielu rajdach.

W wielkiej Brytanii zdecydowano się na nakręcenie dokumentu na temat tego samochodu, który z chęcią ogląda każdy jego miłośnik. Jest to więc ponadczasowy model, który wzbudza do dziś ogromne emocje, a osoby, które zdecydowały się na jego zakupienie, z pewnością wspominają go z uśmiechem.

Model ten stał się inspiracją dla innych producentów samochodów. Nie bez powodu wiele marek decyduje się na zapożyczenie podwozia i stworzenie kolejnych aut, mając nadzieję, że będą one tak samo popularne jak Ford Cortina.

Photo by National Motor Museum/Heritage Images/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*