Automobilkluby

Jakie korzyści daje zapisanie się do automobilklubów?

Jakie korzyści daje zapisanie się do automobilklubów?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Automobilkluby to oficjalne organizacje, które skupiają wokół siebie rzeszę fascynatów motoryzacji, którzy po dołączeniu do stowarzyszenia mogą cieszyć się z benefitów oferowanych przez kluby. Sprawdzamy, jakie tak naprawdę korzyści przysługują członkom automobilklubów.

Czym jest automobilklub?

Celem automobilklubów jest przede wszystkim popularyzacja sportu motorowego (samochodowego, motocyklowego, kartingowego) oraz turystyki motorowej poprzez organizowanie rajdów popularnych i nawigacyjnych, czy różnych zlotów. Co więcej, propaguje bezpieczeństwo w ruchu drogowym, organizując m.in. szkolenia ratowników drogowych, udzielanie porad zmotoryzowanym czy pomaganie poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Ponadto zajmuje się rozpowszechnianiem kultury motoryzacyjnej i kultywowaniem jej. 

Jak zostać członkiem stowarzyszenia?

Proces rekrutacji do automobilklubów jest dość złożony. Automobilkluby różnią się oczywiście pod względem samego procesu, jednak da się wyciągnąć kilka wspólnych punktów. 

Po pierwsze; niezbędne będzie poparcie najczęściej kilku obecnych członków klubu. Członkowie stowarzyszenia muszą wiedzieć, jakim człowiekiem jest kandydat i co sobą reprezentuje. Pod tym względem jest to dość hermetyczna społeczność. Ludzie z „zewnątrz” teoretycznie nie mają szans na dostanie się do automobilklubu. 

Po drugie; konieczne będzie wypełnienie deklaracji członkowskiej i innych wymaganych dokumentów. Celem tych zabiegów jest zapoznanie się z regułami i zasadami danego klubu. 

Po trzecie; opłaty członkowskie. Wraz z dołączeniem do automobilklubu kandydat będzie zmuszony do uiszczania corocznych składek. Zwykle oscylują one w granicach 100 zł. Z racji bycia organizacją non-profit jest to jeden z niewielu sposobów finansowania swoich przedsięwzięć w postaci rajdów czy eventów motoryzacyjnych.

Po spełnieniu tych wymagań klub wyda nowemu członkowi imienną legitymację. W większości stowarzyszeń – z dniem otrzymania identyfikatora dana osoba staje się kandydatem. Po upływie 12 miesięcy zarząd podejmie decyzję odnośnie włączenia kandydata w grono członków automobilklubu. 

Na jakie benefity można liczyć?

Pomimo tego, że proces rekrutacji jest dość długi i skomplikowany, to mimo korzyści interpersonalnych, można liczyć na szereg benefitów. Najbardziej przydatna może się okazać ogromna zniżka na ubezpieczenie pojazdu. Od kilku lat na wszystkie auta, które mają powyżej 25 lat, przysługuje stosowna zniżka o wartości -70%. Warunkiem jest przynależność do automobilklubu lub karta PZM. 

Jakie warunki trzeba spełnić? Na stronie PZU czytamy, że warunkiem na udzielenie zniżki PZU 25+ na OC komunikacyjne jest:

  • posiadanie pojazdu osobowego lub ciężarowego do 3,5 t., przyczepy, pojazdu kempingowego (kampera), motocykla, którego data produkcji przekroczyła 25 lat,
  • przynależność do Polskiego Związku Motorowego z ważną legitymacją w okresie wystawienia OC,

Zniżka ma zastosowanie przy zawieraniu nowych umów OC w PZU bądź wznawianych umów OC w innym towarzystwie i w innej agencji.

Wyłączenia:

  • Zniżka w pełnej wysokości nie może zostać udzielona w ubezpieczeniu, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpiła szkoda i zdarzenie miało miejsce na tym lub innym pojeździe właściciela.
  • Zniżka nie może być udzielona dla pojazdów wykorzystywanych: do nauki jazdy, taksówkom do zarobkowego przewozu osób, w ramach działalności gospodarczej polegającej na wynajmie pojazdów lub do jazd wyścigowych.

Jeśli chcesz poznać ofertę dla swojego pojazdu, to ważne jest wypełnienie formularza, który umożliwi zakup polisy przez daną stronę internetową.

Jak widać, warunkiem jest posiadanie auta, które ma więcej niż 25 lat. Zaznaczamy, że nie musi być to klasyk z żółtymi tablicami.

Na jakie korzyści jeszcze można liczyć?

  • Książeczka lekarska zawodnika – badania wykonasz wyłącznie raz na sezon.
  • Zniżki na treningi torowe.
  • Miano trenera lub opiekuna.
  • Oszczędność czasu poprzez wewnątrz klubową rejestrację na zawody.
  • Zniżki na składki z tytułu licencji sportowych.

Oczywiste jest, że nie sposób wypisać wszystkich benefitów, które przysługują członkom automobilklubów z racji tego, że mogą się one znacznie różnić w zależności od stowarzyszenia. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*