Najnowsze

Mini Cooper S R53 – co musisz wiedzieć o współczesnym klasyku?

Mini Cooper S R53 – co musisz wiedzieć o współczesnym klasyku?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mini Cooper to obecnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych modeli na rynku. Często nazywany jest współczesnym klasykiem i to nie bez powodu. Oto najważniejsze informacje na temat tego samochodu.

Historia modelu

Projekt koncepcyjny Mini po raz pierwszy został zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie we wrześniu 1997 roku. Model S R53 to trzy- lub pięciodrzwiowy hatchback, który został wprowadzony na rynek w 2001 roku przez niemiecki koncern motoryzacyjny BMW. Druga generacja pojawiła się w 2006 roku, natomiast trzecia w 2014. W międzyczasie wprowadzono również wersję kabriolet. 

Historia modelu Mini jest niezwykle ciekawa, choć jednocześnie nieco skomplikowana. Samochód początkowo dedykowany był niezbyt zamożnej klienteli. Jego produkcja rozpoczęła się w czasach kryzysu, z tego względu ceny nie mogły być zbyt wygórowane. W początkowych latach Mini charakteryzowało się prostą i niczym niewyróżniającą się konstrukcją, jednak pomimo tego już od pierwszych chwil podbiło serca kierowców. Modernizacja modelu to w głównej mierze zasługa Niemców, którzy postanowili wesprzeć Brytyjczyków w pracach nad tym samochodem. 

Początkowo marka należała do British Motor Corporation, jednakże pierwsze modele sprzedawane były pod znakiem Austin i Morris. W wyniku kryzysu postanowiono skorzystać z oferty Niemców. W 1994 roku Mini zostało przejęte przez BMW, co jak się później okazało, było znakomitą decyzją. 

Nowa generacja znanego już wszystkim Mini pojawiła się w 2001 roku. Odświeżona wersja charakteryzowała się nowoczesnym designem, podążającym za najnowszymi trendami. Nie był to jednak samochód zupełnie nowy. Nie zrezygnowano z tradycyjnych rozwiązań, dzięki czemu nadal można było dostrzec pierwotnego angielskiego Mini. 

W 2002 roku w ofercie pojawił się model Cooper z silnikiem generującym moc na poziomie 163 KM. Wersja Cooper i Cooper S w 2004 roku zdobyła tytuł North American Car of the Year. 

Jaki jest Mini Cooper S R53?

Zespół BMW wykonał kawał dobrej roboty, jeśli chodzi o modernizację pierwotnego modelu od Brytyjczyków. Niemcom udało się utrzymać, a nawet zwiększyć zainteresowanie klientów, które zostało wypracowane w ciągu kilku lat. Samochód został oficjalnie wprowadzony na rynek w 2001 roku, natomiast pierwszy lifting miał miejsce w 2004 roku. Cooper S wykorzystywał doładowanie, dzięki czemu udało się zwiększyć jego moc do zawrotnych 163 KM. Samochód oferował swoim kierowcom znakomite możliwości jezdne, co przez wielu z nich zostało bardzo docenione.

Prawdziwym hitem, jak na tamte czasy, było wykorzystanie sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów, zamiast pięciobiegowej obecnej w poprzednich mniejszych modelach. Takie rozwiązanie w głównej mierze przyczyniło się do ogromnego sukcesu Mini Coopera S R53 praktycznie od pierwszych dni sprzedaży. 

W wyniku liftingu w 2004 roku, w niewielkim stopniu odświeżono wygląd zewnętrzny, natomiast moc wzrosła do 170 KM.

Cooper i Cooper S

Nazwy Cooper i Cooper S zarezerwowane są dla usportowionych wersji klasycznego Mini. Ogromną rolę w ich tworzeniu odegrał John Cooper i jego przedsiębiorstwo Cooper Car Company, dlatego producenci postanowili uhonorować ich wysiłek nazwą modelu oraz jednej z opcji tuningu – John Cooper Works (JCW). Firma Johna Coopera przyczyniła się także do powstania modelu o wyższej specyfikacji, a mianowicie – Cooper S Works. Pojazd ten wyposażony został w większy wydech i filtr powietrza, zmodernizowany system hamulcowy i zawieszenie oraz nowe 17-calowe koła.

Mini Cooper S R53 – specyfikacja

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem Mini Cooper R53, warto dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją. Dane dotyczące mocy i wymiarów samochodu należy traktować względnie, gdyż są one trudne do jednoznacznego ustalenia.

  • Silnik: 1598 cm3, czterorzędowy, doładowany;
  • Skrzynia biegów: 6-biegowa manualna, napęd 4×4;
  • Moc: 170 KM (6000 obr./min);
  • Maksymalna prędkość: 222 km/h;
  • Masa: 1140 kg;
  • Przyspieszenie do 100 km/h: 7,2 s;
  • CO2: 207 g/km.

Zakończenie produkcji 

Ku rozczarowaniu wielu osób, produkcja wszystkich Mini Cooperów generacji R53 została wstrzymana w 2007 roku. Pomimo tego samochód ten nadal pozostaje w sercach miłośników motoryzacji. Mini Cooper S R53 to synonim znakomitych właściwości jezdnych, wygody, funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Wait what 04.02.2023

    Cooper R53s z napedem 4×4? ciekawostka 😉