Porady

Sprzedaż auta do skupu – plusy i minusy

Sprzedaż auta do skupu – plusy i minusy
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy istnieje szybki i sprawdzony sposób na pozbycie się samochodu? Okazuje się, że tak. Jest nim skup aut osobowych. W całym kraju istnieje wiele takich firm, zatem wybór jest całkiem spory.

Czy warto jednak skorzystać ze skupu aut? Jakie plusy i minusy ma to rozwiązanie? Co warto wiedzieć o skupie samochodów używanych? Są to pytania nurtujące zapewne wiele osób, dlatego postaramy się odpowiedzieć na nie w tym poradniku. Koniecznie przeczytaj!

Skup samochodów używanych – co to jest

Skupy samochodów zajmują się odkupowaniem pojazdów sprawnych, jak i uszkodzonych. Jeżeli chodzi o uszkodzone, w grę wchodzą często pojazdy z wadami wizualnymi, jak i mechanicznymi, czy też powypadkowe egzemplarze. Co więcej, wiele firm prowadzi nie tylko skup aut osobowych, ale i dostawczych itp.

Rocznik, wyposażenie, czy rodzaj silnika nie stanowi większego problemu, gdyż w skupie sprzedać można nowoczesne, jak i stare auto, mające już wiele lat „na karku”.

Istotą skupów aut, jest to, że dane firmy płacą za samochód gotówką od ręki. Ponadto sprzedaż wiąże się z minimum formalności. Dodatkowym atutem jest czasami to, że firmy skupujące przyjadą po samochód w określone miejsce i odbiorą go np. lawetą całkowicie bezpłatnie (zależność ta znajduje się jednak w polityce handlowej danej firmy, zatem warto się doinformowywać).

Kwestią, która jest bardzo istotna, zatem należy mieć ją na uwadze, jest to, że cena zaoferowana za samochód, zawsze będzie nieco niższa aniżeli jego średnia cena rynkowa. Jest to całkowicie zrozumiałe.

Pojazd znajdujący się na lawecie

Skup aut używanych kontra komis – nie wolno pomylić!

Niestety wiele osób często myli skupy aut z komisami samochodowymi, które są bardzo popularne w naszym kraju, jednak już powoli odchodzą do lamusa. Interpretowanie skupów jako komisy jest błędem.

Główną rolą komisu samochodowego jest pośredniczenie w sprzedaży pojazdu. Działa to w ten sposób, iż klient oddaje swoje auto na plac komisowy, a to czeka na ewentualnego nabywcę. Pozostawienie samochodu w komisie bardzo często wiąże się z dodatkowymi kosztami, np. „postojowym”, czy prowizją od sprzedaży.

Skup aut działa zgoła inaczej. Firmy takie od razu odkupują auto od klienta i na tym kończy się współpraca. Jak widać, jest to niezwykle szybkie zbycie pojazdu.

Mylenie komisów ze skupami, być może wynika z faktu, iż te drugie są stosunkowo nową formą sprzedaży na rodzimym rynku. Jednakże z roku na rok coraz bardziej stają się popularniejsze i chętniej wybierane przez klientów. Dlaczego? Być może z powodu wygody.

Skup samochodów używanych, a sprzedaż tradycyjna – różnice

Skup aut używanych, pomimo że jest jeszcze stosunkowo mniej znaną formą sprzedaży od tradycyjnych – to całkowicie bezpieczną. Cały proces zbycia pojazdu odbywa się zgodnie z prawem i z dbałością o najmniejsze szczegóły formalne.

Czy można jednak przekonać „tradycjonalistów” praktykujących jedynie powszechną sprzedaż do skupu samochodów? Zależy, aczkolwiek niekiedy dochodzi do sytuacji, że pojazd bardzo długo jest wystawiony w ogłoszeniu, a nadal nie ma na niego chętnych. Czas mija, posiadacz auta chce się go pozbyć, lecz zainteresowania w dalszym ciągu nie ma – nawet pomimo obniżanych cen. Właśnie wtedy, warto rozważyć skup aut za gotówkę. Są ku temu ciekawe powody.

Skup samochodów w pewnym sensie odciąża posiadacza pojazdu od większości formalności dotyczących sprzedaży auta. Rozumieć to można poprzez wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć samochodu, czy spotkań z potencjalnymi kupującymi. Jednak przede wszystkim, dzięki temu, że wybór padnie na skup aut, można zaoszczędzić mnóstwo czasu, który należałoby poświęcić tradycyjnej sprzedaży pojazdu. Takie zobrazowanie sprawy, może zupełnie zmienić perspektywę patrzenia na skupy poszczególnych osób – najbardziej tych, którzy cenią swój czas.

Poruszyć można też kwestie prawne. Z tych, jak wiadomo, potencjalny kupujący może skorzystać (szczególnie po zakupie samochodu). Niestety posiadając używane auto, nigdy nie będziemy w 100% pewni jego idealnego stanu technicznego. Dlatego też kupujący może dowodzić wad ukrytych samochodu, jeżeli coś złego się z nim stanie jakiś czas po zakupie. Oczywiście są to sytuacje rzadkie, jednak mające miejsce. Wówczas taka sprawa trafić może nawet do sądu, a chyba nie trzeba wspominać o tym, jakie to może być stresujące.

Skup samochodów i wybór tej formy sprzedaży wiąże się z otrzymaniem gotówki od razu „do ręki”. Dla wielu osób takie rozwiązanie może być niezwykle korzystne, szczególnie wtedy, gdy pilnie potrzebuje się pieniędzy, czy zaszła jakaś niespodziewana i przykra sytuacja w życiu itp. Tradycyjny proces sprzedaży niestety nie wiąże się z tym, chyba że dopisze nam szczęście i szybko trafi się kupujący. Podobnie jest z komisami, oddając auto na plac, również nie można otrzymać pewności, że szybko się ono sprzeda.

Finalizacja transakcji sprzedaży pojazdu

Skup samochodów używanych – Warszawa, Poznań, Kraków i wiele innych miast

Sprzedaż samochodu do skupu jest coraz to prostsza. Aktualnie wybierać można spośród naprawdę wielu cenionych firm zajmujących się skupem samochodów. Im większe miasto, tym danych firm jest więcej, aczkolwiek nie ma problemu z wyborem, nawet mieszkając w małej miejscowości. Ponadto tak jak zostało opisane wcześniej, skupy oferują odbiór samochodu od miejsca zamieszkania klienta.

„…skupujemy auta uszkodzone, sprawne…” – na co zwracać uwagę szukając skupu

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak szukać skupów, warto rozglądać się za ogłoszeniami, ulotkami, czy reklamami z hasłami typu: „Skupujemy auta używane”, „Skupujemy auta niesprawne i powypadkowe”, czy „…prowadzimy skup aut powypadkowych, sprawnych…”,”Kupujemy auta używane” i wiele innych podobnych haseł. Decydując się sprzedaż pojazdu w skupie aut, należy bacznie sprawdzić opinie na temat wybranej firmy skupującej.

Skup aut – zalety i wady

Okazuje się, że skupy posiadają zdecydowanie więcej zalet, aniżeli wad. Poniżej znajdziesz niektóre z nich i sam oceń, czy warto zainteresować się skupem samochodów używanych!

Zalety

  • Auto skup płaci za pojazd od razu – gotówką.
  • Klienta czeka zaledwie minimum formalności dotyczących sprzedaży auta.
  • Sprzedać można dowolny model samochodu, a także auta sprawne (prywatne samochody osobowe, samochody poleasingowe itp.) , powypadkowe, czy w dowolnym stanie technicznym.
  • Wybierając skup aut, można zaoszczędzić na czasie.
  • Sprzedaż do skupu to najszybsza forma pozbycia się samochodu.
  • Firmy skupujące często oferują odbiór auta spod miejsca zamieszkania lub dowolnego innego.

To oczywiście nie wszystkie zalety skupów aut!

Wady

Jeżeli chodzi o wady, wyróżnić można jedynie to, że auto skup zazwyczaj zaoferuje niższą cenę, aniżeli cena rynkowa danego pojazdu. Jednak uwzględniając zalety, być może warto przymknąć oko na daną wadę i kosztem tych kilkunastu procent wartości pozbyć się w szybki i bezproblemowy sposób swojego pojazdu!

Podsumowanie

Skup aut jest świetną opcją na sprzedaż samochodu w każdym stanie technicznym. Szczególnie jeżeli zależy nam na szybkiej finalizacji transakcji. Wybierając daną firmę, należy kierować się przede wszystkim opiniami. Skup aut, który już jakiś czas będzie działał na rynku i odznaczał się będzie dobrą opinią, zapewne zaoferuje też lepszą cenę za dany samochód!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*