PoradyWarsztat i eksploatacja

Serwisowanie auta – poradnik

Serwisowanie auta – poradnik
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Serwisowanie samochodu jest niezwykle ważne – dzięki niemu możesz mieć pewność, że wszystko w Twoim aucie działa sprawnie, a Ty możesz bezpiecznie się nim przemieszczać. Co dokładnie należy sprawdzić podczas serwisowania? Przedstawiamy nasz krótki poradnik. 

Co obejmuje rutynowy serwis samochodu?

Serwisowanie auta raz na jakiś czas pomoże Ci wykryć wszelkiego rodzaju usterki oraz ewentualne zużycia. Należy także pamiętać, że jeśli oddajesz samochód do innego warsztatu niż ASO, to warto powiedzieć mechanikowi, co konkretnie chcesz sprawdzić. Co więc powinien obejmować taki rutynowy serwis?

Płyny eksploatacyjne

W pierwszej kolejności warto sprawdzić wszystkie płyny eksploatacyjne w Twoim samochodzie. 

Do takich płynów zaliczamy między innymi płyn chłodniczy.  Warto jest sprawdzać szczególnie jego temperaturę krzepnięcia. Jeżeli okaże się, że jest ona zbyt niska, należy go wymienić. Czym grozi zaniedbanie? Przede wszystkim zamarznięciem płynu oraz zanieczyszczeniami układu chłodniczego. Pamiętaj więc, że oprócz posezonowej kontroli, konieczna jest wymiana płyn co najmniej co 3 lata.

Koniecznie sprawdź także olej silnikowy. W przypadku standardowego użytkowania samochodu należy wymieniać olej mniej więcej co 8 000 – 10 000 kilometrów. Jeżeli samochód jest poddawany większym obciążeniom, na przykład jeździsz autem po torze lub w terenie, dystans między wymianami można skrócić do około 5000 kilometrów.

Bardzo ważna jest również kontrola tak zwanych płynów hydraulicznych, czyli płynu do wspomagania układu kierowniczego oraz płynu hamulcowego. Taka okresowa kontrola płynu hamulcowego powinna wiązać się ze sprawdzeniem jego higroskopijności. Jeśli zaś chodzi o wymianę obu płynów, to należy robić to co około dwa lata. Zaniedbanie tego obszaru może powodować przegrzanie czy nawet zatarcie pompy, a także miękkość pracy pedału hamulca – a co za tym idzie nieznaczny spadek siły hamowania.

Filtry

Podczas rutynowego serwisowania swojego pojazdu nie możesz zapomnieć także o filtrach. Raz do roku należy zdecydować się na wymianę filtra powietrza, filtra kabinowego oraz filtra paliwa w Dieslu. Natomiast raz na dwa lata warto wymienić filtr paliwa w potocznie zwanych benzyniakach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko będzie działać sprawnie.

Karoseria

Podczas serwisowania auta możesz zadbać także o karoserię. W tym celu warto zakupić w serwisie lub przez internet kosmetyki samochodowe, które sprawią, że Twoje auto zawsze będzie wyglądało świetnie! 

Fot.: Enis Yavuz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*