Dość popularną kwestią jest problem z OC dla zarejestrowanego za granicą samochodu. Co ciekawe nie dotyczy ona jedynie obcokrajowców, którzy z różnego powodu przyjeżdżają do naszego kraju, ale także Polaków, którzy przebywając poza granicami naszego Państwa, chcieliby zaoszczędzić na dość wysokich kosztach polisy OC w innych krajach.
Odpowiedź może nie być taka prosta i oczywista. Tak naprawdę, wszystko zależy od powodu i zamiarów przyjazdu takim pojazdem do Polski. Jeśli planujemy zostać nad Wisłą tylko na chwilę, chociażby, w formie wyjazdu na wakacje, ewentualnie jesteśmy pewni, że wszystkie rzeczy będziemy w stanie wykonać w 30 dni, to odpowiedź brzmi – tak. Będziemy wtedy w stanie zdobyć ubezpieczenie OC na jeden miesiąc, które powinno nam zdecydowanie wystarczyć.
Jeśli jednak chcemy zostać na dłużej, to zgodnie z Polskimi przepisami, mamy obowiązek po 30 dniach krótkotrwałego OC nabyć pełne OC. Problem pojawia się w tym, że należy przerejestrować w takim wypadku nasz samochód, ponieważ według prawa samochód powinien być ubezpieczony w kraju, w którym jest zarejestrowany.
Warto tutaj wspomnieć, że nie warto w żaden sposób kombinować w tej kwestii. Nie da się w żaden sposób zaoszczędzić na tym ubezpieczeniu. Prawo to wygląda bardzo podobnie w innych krajach europejskich, tak więc warto się dokładnie zastanowić nad tą kwestią. Zwlekanie w naszym kraju z rejestracją samochodu, może się wiązać z karą administracyjną w wysokości od 200 do nawet 1000 zł. Aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, warto zajrzeć do tego artykułu: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-zarejestrowanego-za-granica/.
Różne komisy, a także wadliwej opinii sprzedawcy mogą oferować swoje samochody po niższej, atrakcyjnej cenie. Jest to prosty przepis na to, aby zostać oszukanym. Pojazdy sprowadzane z zagranicy mogą posiadać wiele różnych problemów, z których przekręcony licznik to tylko mała kropla w morzu. Takie auto może być, chociażby kradzione, lub związane z przestępstwami różnego rodzaju. Taki stan rzeczy może przysporzyć nam sporo problemów, takich, jak wspomniana wcześniej rejestracja samochodu. Nic nieświadomy kupujący, może na samym starcie mieć problemy z prawem związane z, chociażby nabyciem polisy OC.
Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zadawać pytania sprzedającemu, a także powinien on udostępnić do wglądu stosowną dokumentację, zawierającą między innymi numer VIN. To właśnie dzięki niemu, będziemy w stanie sprawdzić, czy poszczególne części zostały wymienione po opuszczeniu auta z fabryki, oraz czy nie posiadają pewnych wadliwej jakości elementów. Jeśli sprzedawca nie chce Ci udostępnić tego numeru, powinieneś zachować ostrożność.
Podobna sytuacja może dotyczyć ubezpieczenia OC. W internecie dość często dochodzi do różnego rodzaju oszustw, dlatego polecamy stosować sprawdzone i pewne metody, takie jak, chociażby porównywarka ubezpieczeń https://ubezpieczamy-auto.pl.
Przede wszystkim jest to zwiększone bezpieczeństwo, a także oszczędność na czasie. W bazie danych takiej porównywarki możemy znaleźć tylko zaufane towarzystwa i agencje, przy których mamy pewność, że nie są to oszuści. Dodatkowo przeliczanie różnych wydatków może przyprawić o niemały zawrót głowy, dlatego porównywarka wyświetla najważniejsze informacje po kliknięciu danej oferty. Jest to niezwykle pomocne, zwłaszcza jeśli chodzi o tak ważne ubezpieczenie jak OC, które przecież może się różnić cenowo w wielu agencjach.