Porady

Złomowanie samochodu – jak wyglądają formalności?

Złomowanie samochodu – jak wyglądają formalności?
Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy samochód się zużywa, a w końcu nie nadaje się do dalszego użytku. Wtedy trzeba go zastąpić nowym modelem, który niewątpliwie wprowadzi w nasze życie powiew świeżości. Rzadko kiedy można sprzedać starszy pojazd w atrakcyjnej cenie, zwłaszcza gdy jest on już po licznych przejściach, a uszkodzenia są widoczne gołym okiem. Co zatem zrobić, aby samochód nie zagracał i nie odstraszał swoim wizerunkiem Twojej posesji? Jest na to świetny sposób, mianowicie zezłomowanie pojazdu. Przed oddaniem samochodu na złom musisz go odpowiednio przygotować oraz zapoznać się ze wszelkimi niezbędnymi formalnościami tak, aby ten proces przebiegł sprawnie i bez żadnych przeszkód. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak wygląda cała procedura złomowania samochodu od A do Z oraz poznasz obowiązujące przepisy, bez których ani rusz. Koniecznie sprawdź!

Na czym polega złomowanie pojazdu?

Na samym początku warto przybliżyć nieco termin, jakim jest kasacja aut. Proces ten przeprowadzany jest w miejscach, które mają do tego uprawnienia i są do tego w pełni przystosowane, czyli stacjach demontażu pojazdów. Trafiają tam przede wszystkim takie samochody, które nie są już zdatne do dalszego użytkowania, ponieważ mogłyby stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Zaraz po przyjęciu pojazdu wszystkie jego części są rozmontowywane. Te elementy, które są jeszcze sprawne, zostają rozdzielone, aby mogły zostać jeszcze do czegoś użyte. Natomiast pozostałe części, całkowicie uszkodzone są utylizowane. Dzięki złomowaniu pojazdów można się pozbyć starych, powypadkowych samochodów całkowicie legalnie, a co więcej z korzyścią dla naszego środowiska.

Kiedy oddać samochód do stacji demontażu?

Postaramy się przybliżyć Ci kilka sytuacji, w których racjonalną i najkorzystniejszą opcją będzie proces kasacji. Pierwszym znakiem, który powinien skłonić Cię do podjęcia takiej decyzji, jest sytuacja, w której Twój samochód uległ poważnemu wypadkowi. Uszkodzenia są szacowane na niemal stuprocentowe, a pojazd zagraża bezpieczeństwu. Po drugie, jeśli składki OC są wyższe od wartości Twojego samochodu, to nie ma nad czym się zastanawiać. Lepiej w takiej sytuacji pozbyć się zbędnego kłopotu, który przynosi tylko same straty.

Nie od dziś wiadomo, że samochód to ciągła inwestycja. Po wielu latach eksploatacji jego stan techniczny się pogarsza. Ciągłe naprawy, rosnące wydatki za usługi dobrego mechanika to studnia bez dna. Ostateczny koszt może nawet przewyższać cenę auta, które samo w sobie jest niewiele warte. Oddając samochód na złom, możesz także dodatkowo zarobić, co jest kolejną ważną zaletą. Przygotowanie samochodu, problemowi kupcy, długotrwały proces sprzedaży są bardzo męczące, a finalnie efekt może nie przynieść żadnych pomyślnych rezultatów i zamierzonego zysku. Nie marnuj czasu na ogłoszenia, uciążliwe rozmowy telefoniczne i spotkania, złomowanie auta to przede wszystkim wygoda i najlepsza decyzja dla Ciebie i Twojego samochodu, który pewnie darzysz ogromnym sentymentem.

Poważnie uszkodzone auto po wypadku
Fot.: fxquadro/elements.envato.com

Złomowanie auta procedura

Najpierw musisz rozważyć wszystkie za i przeciw złomowania Twojego pojazdu, aby być całkowicie pewnym, ponieważ nie będzie już odwrotu. Na rynku jest wielu miłośników starszych modeli samochodów. Im bardziej są unikatowe, tym lepiej. Często tacy ludzie są w stanie wiele zapłacić za pojazd, który Ty uważasz za zbędny grat. Być może poszukują oni właśnie Twojego samochodu, który jest ich marzeniem, a Tobie zapewni duży zastrzyk gotówki. Dlatego warto zrobić rozeznanie, przeszukać różne strony internetowe oraz zasięgnąć porady u fachowców. Jeśli masz już stuprocentową pewność, że chcesz oddać pojazd do kasacji, to teraz przyszedł czas na to, abyś poznał wszelkie formalności oraz jak wygląda proces złomowania od strony prawnej, aby wszystko odbyło się legalnie i bez komplikacji.

Wymagane dokumenty

Przed oddaniem pojazdu na złom konieczne jest przygotowanie kilku niezbędnych dokumentów, takich jak:

  • dowód osobisty lub inny dokument, który będzie potwierdzał tożsamość,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu (jeżeli była wydana).

Co więcej, samochód musi mieć numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy. W sytuacji, kiedy stacja demontażu chciałaby przejąć jakieś części ze złomowanego auta, to będzie konieczne zawarcie umowy kupna-sprzedaży. Jeżeli właścicielem pojazdu jest więcej niż jedna osoba, to złomowanie będzie niemożliwe, jeżeli pozostali współwłaściciele nie udzielą na to swojej zgody. Dlatego trzeba mieć ze sobą pisemne pełnomocnictwo. Sprawa wygląda podobnie, jeżeli Ty jako właściciel nie będziesz obecny podczas przekazania samochodu na złom. Wtedy również musisz kogoś pisemnie do tego upoważnić. Po procesie kasacji należy odebrać dokument potwierdzający, że pojazd został zezłomowany, ponieważ będzie on przydatny podczas wyrejestrowania samochodu.

Odpowiednia stacja demontażu pojazdów

Szczególnie ważne jest to, aby nie podejmować pochopnej decyzji. Nie oddawaj swojego samochodu na pierwszy lepszy złom. Zapytaj o szacowaną wycenę w kilku stacjach demontażu po to, aby wybrać tą, która zaoferuje Ci najlepszą cenę i najwyższej jakości usługę. Nie masz jak dostarczyć samochód na złom? Nie martw się, niektóre stacje demontażu, takie jak auto złom w Krakowie odbierają pojazdy unieruchomione lub te nienadające się do użytku firmową lawetą. Niewątpliwie jest to wygoda i duża oszczędność czasu. Wybór odpowiedniej stacji to jeden z najważniejszych kroków. Dlatego zwróć szczególną uwagę na to, czy dana stacja oferuje bezpieczną i legalną kasację, oraz czy są oni dobrze zaznajomieni z wszelkimi przepisami dotyczącymi złomowania aut.

Wyrejestrowanie pojazdu

Teraz nadszedł czas, aby udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Pamiętaj, że masz na to tylko 30 dni, licząc od dnia otrzymania zaświadczeń na stacji demontażu. Jest to bardzo ważne, ponieważ zaniedbanie tego obowiązku będzie wiązało się z koniecznością zapłacenia wysokiej kary. W Wydziale Komunikacji musisz mieć ze sobą:

  • wniosek o wyrejestrowanie samochodu,
  • dokument tożsamości,
  • zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu ze stacji demontażu,
  • dowód wniesienia odpowiedniej opłaty,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu,
  • tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie ważności polisy OC,
  • tablice rejestracyjne.

To już wszystko, co należało do Twoich obowiązków. Teraz Wydział Komunikacji ma 30 dni, aby potwierdzić, że pojazd został wyrejestrowany. To nic trudnego!

Ile można zarobić, oddając auto na złom?

Wstępne informacje odnośnie do ceny można uzyskać, kontaktując się telefonicznie z konsultantami, którzy zawsze służą pomocą. Dzięki temu można porównać oferty i zarobić jak najwięcej się tylko da. Dodatkowo można skorzystać z kalkulatora złomowania pojazdu. Jedynie co trzeba zrobić, to wpisać masę samochodu z dowodu rejestracyjnego, a natychmiast otrzymamy przybliżoną kwotę za kasację. Cena jest dokładna, ponieważ kalkulator odejmuje 150 kg (na wszelkie części typu opony, szyby), a następnie pomnaża wszystko przez aktualną cenę złomu. Jest to świetne udogodnienie, które pozwoli Ci samodzielnie i szybko oszacować, czy złomowanie auta jest dla Ciebie opłacalne.

Oddając na złom samochód osobowy, kwota za 1 kg wynosi około 40 groszy. Zatem im więcej waży pojazd, tym kwota będzie wyższa. Dlatego najbardziej opłacalne będzie zezłomowanie auta dostawczego, za którego 1 kg można zarobić nawet 70 groszy. Finalna kwota za zezłomowanie może wynosić nawet do 1000 zł i z pewnością przyda się do budżetu kupna nowego samochodu. Jeśli posiadasz młodszy rocznik auta powypadkowego, to warto zapytać o indywidualną wycenę, ponieważ za takie egzemplarze można zarobić nawet jeszcze więcej.

Podsumowanie

Żaden samochód nie jest niezastąpiony, a czasem warto wprowadzić w życie powiew świeżości, który zagwarantuje nam młodszy model. Kiedy Twój pojazd już do niczego się nie nadaje i jest tylko zbędnym gratem, to nie wahaj się. Oddając auto na złom, pozbędziesz się kłopotu i zrobisz miejsce na nowy samochód w Twoim garażu. Już wiesz, jak zezłomować auto oraz jak wygląda cała procedura i wszelkiego typu formalności. Jedyne co musisz zrobić, to wybrać odpowiednią stację demontażu pojazdów. Nowy samochód to nowe przygody, które bez wątpienia dostarczą Ci wiele emocje oraz wrażeń.

Zdjęcie główne: mpalis/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*