Porady

Te rzeczy o leasingu warto wiedzieć

Te rzeczy o leasingu warto wiedzieć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się nad wzięciem auta w leasing? Jest to świetne rozwiązanie, jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto zapoznać się z kilkoma informacjami. Podpowiadamy, jakie rzeczy warto wiedzieć o leasingu i dla kogo będzie on korzystnym rozwiązaniem.

Czym jest leasing?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest leasing. Często słyszymy o braniu auta w leasing, jednak co to dokładnie oznacza? Jest to rozwiązanie zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych. Polega ono na możliwości korzystania z danego dobra, na przykład auta, przez określony czas i w zamian za określone wcześniej ratalne opłaty. Można powiedzieć, że to swojego rodzaju kredyt samochodowy, jednak działa on inaczej niż klasyczny kredyt otrzymany z banku.  Przede wszystkim raty leasingowe są niższe od rat kredytu, a wkład własny zazwyczaj nie jest wymagany. Dodatkowo procedura leasingowa jest znacznie uproszczona, co czyni leasing najbardziej dostępną z opcji. Dzięki temu, że weryfikacja przedstawionych danych przebiega bardzo szybko i sprawnie, decyzja leasingowa może być przyznana nawet w ciągi 90 minut.

Czego potrzebujesz, aby wziąć auto w leasing?

Aby otrzymać auto w leasingu, musisz przejść tak zwaną procedurę standardową. Polega ona na przedstawieniu zaświadczenia o zatrudnieniu, wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wypłata (najczęściej jest to okres 3 miesięcy) oraz w szczególnych przypadkach dokumenty przedstawione przez poręczyciela.

Wykup auta 

Dużą zaletą leasingu jest możliwość wykupu auta pod koniec trwania umowy leasingowej. Jako leasingobiorca masz prawo zdecydować, czy nadal chcesz korzystać z wybranego modelu samochodu. Nie musisz więc podejmować tej decyzji od razu tak jak w przypadku wzięcia kredytu i kupna auta. Po okresie użytkowania określonym w umowie leasingowej możesz  wykupić samochód za jego wartość końcową. Gdy jednak wolisz zrezygnować z auta, to masz też prawo zwrócić je dealerowi za jego rynkową wartość końcową.

Jak dokładnie wyglądają koszta leasingu?

W przypadku tego typu finansowania możesz wcześniej wyliczyć, ile wyniosą Cię raty oraz ewentualna kwota wykupu samochodu. Pomoże Ci w tym kalkulacja leasingu, a konkretniej kalkulator leasing. A co dokładnie składa się na całkowity koszt leasingu? Są to takie elementy jak: wartość początkowa przedmiotu leasingu, opłata wstępna, okres finansowania, wysokość miesięcznej raty, która zależna jest od zadeklarowanego przebiegu kilometrów oraz okresu umowy, cena wykupu samochodu. Ogromną zaletą leasingu jest to, że warunki finansowania są jasno określone i masz gwarancję, że nie ulegną zmianie w trakcie trwania umowy. 

Korzyści płynące z leasingu dla firm

Leasing to rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie dobrze w firmach. Oferta leasingu dla firm jest bowiem bardziej rozbudowana niż finansowanie dla klientów prywatnych. Co takiego pociąga przedsiębiorców w tej metodzie finansowania samochodu? Przede wszystkim to, że koszty finansowania auta można uwzględnić w kosztach prowadzonej działalności – opłatę wstępną oraz pełną wysokość raty leasingu możesz wliczyć do kosztów uzyskania przychodu.  Oznacza to, że im większy miesięczny koszt leasingu ponosisz, tym większą kwotę możesz odpisać od podatku, a tym samym zmniejszyć koszty prowadzenia firmy. 

Zdjęcie główne: Rangga Aditya Armien/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*