PoradyWarsztat i eksploatacja

Wymiana akumulatora – jak zrobić to bezpiecznie?

Wymiana akumulatora – jak zrobić to bezpiecznie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Akumulator to jedna z tych części samochodu, którą co 4 – 6 lat trzeba po prostu wymienić. Można zrobić to samodzielnie. Trzeba jednak poznać parę zasad, dzięki którym wymiana ta będzie bezpieczna zarówno dla wymieniającego, jak i dla akumulatora.

Wymiana akumulatora w starszych modelach samochodów była stosunkowo łatwym zadaniem. Niestety rozwój techniki i pojawienie się aut z ogromną ilością elektroniki mocno skomplikowała ten proces.

Wymiana akumulatora – narzędzia i umiejscowienie

Na szczęście, w wielu przypadkach wymiana akumulatora jest dosyć prosta. Nie trzeba mieć do tego nawet bardzo profesjonalnych narzędzi. Wystarczy klucz płaski o rozmiarze 10 mm i klucz nasadowy „trzynastka” (13 mm), zaopatrzony w odpowiednią przedłużkę.

Dzięki tej przedłużce będziemy mogli dostać się do śruby mocującej akumulator. Najczęściej jest ona umiejscowiona w komorze silnika, ale może być również w bagażniku lub pod fotelem.

Wymiana akumulatora – instrukcja punkt po punkcie

Jeżeli chcesz podjąć się samodzielnej wymiany akumulatora, zastosuj się do poniższych punktów. Jeśli boisz się uszkodzenia sprzętu lub nie czujesz się na siłach, by to zrobić, zaufaj fachowcom. Mechanicy z sieci Battery Point bardzo chętnie pomogą w tym działaniu.

  1. Odłącz kabel ujemny, by nie dopuścić do przypadkowego spięcia. 
  2. Wyłącz wszystkie odbiorniki prądu w pojeździe i odkręć klemy. 
  3. Odepnij kabel dodatni. Odkręć śruby mocujące akumulator. 
  4. Ostrożnie wyjmij akumulator (pamiętaj, że każdy akumulator, poza akumulatorami AGE należy trzymać prosto, by nie doszło do wylania żrącego elektrolitu). 
  5. Oczyść półkę akumulatora z rdzy i zabezpiecz środkiem antykorozyjnym. 
  6. Jeśli masz auto wyposażone w systemy multimedialne i naszpikowane elektroniką, warto zainstalować baterię podtrzymującą.  
  7. Włóż na miejsce nowy akumulator. 
  8. Wyczyść klemy. 
  9. Ciesz się nowym akumulatorem. 

Wymiana akumulatora w nowych samochodach

Wymiana akumulatora w najnowszych modelach samochodów wcale nie jest już taka prosta. Ze względu na to, iż często mają one układ zarządzania energią elektryczną, potrzebny jest tu fachowiec. Co z tego, że w fizycznej części procesu wymiany zmienia się niewiele, kiedy bez odpowiednich narzędzi diagnostycznych niemożliwe jest zarejestrowanie nowej baterii samochodowej w pojeździe.

Niewłaściwa wymiana akumulatora może prowadzić do uszkodzenia baterii. Zamontowanie źle dobranego akumulatora lub jego niewłaściwe zamontowanie prowadzi do szeregu uszkodzeń. Najbardziej narażona jest elektronika samochodowa.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*