Automobilkluby

Automobilklub Wielkopolski – historia i współczesne projekty

Automobilklub Wielkopolski – historia i współczesne projekty
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielkopolski Automobilklub to jedno z najstarszych stowarzyszeń motoryzacyjnych na terenie Polski. 

Bogata historia i uznanie w świecie miłośników czterech kółek pozwalają na aktywne działanie, mające na celu łączenie społeczności skupionej wokół motoryzacji. Uznane w Europie zloty oraz targi to zaledwie część wszystkich przedsięwzięć członków Automobilklubu Wielkopolski. Jak wyglądały początki stowarzyszenia? Nad czym pracują obecnie?

Historia

Trudno określić, kiedy dokładnie rozpoczeła się historia polskiego zainteresowania automobilizmem i zakładaniem stowarzyszeń zrzeszających miłośników czterech kółek. Niektórzy zwracają uwagę na rok 1886, kiedy to po raz pierwszy na polskich ulicach pojawiły się pojazdy samobieżne, zwane wtedy automobilami.

To niezwykłe wydarzenie sprawiło, że rok później, 10 lipca 1887 roku, warszawiak Stanisław Grodzki jako pierwszy Polak zgłosił się na listę startową w rajdzie samochodowym na trasie Paryż–Dieppe. Poruszając się autem francuskiej marki Peugeot, Grodzki wyruszył do Paryża, przejeżdżając przez Poznań.

Poznańskie stowarzyszenie, a dokładniej Wielkopolski Klub Automobilistów i Motocyklistów w Poznaniu, powstało 25 sierpnia 1923 roku, jednak rok później, 8 listopada 1924 roku, oficjalna nazwa została zmieniona na Automobilklub Wielkopolski. Spośród członków organizacji wybrano pierwszego prezesa, którym został generał broni Kazimierz Raszewski. 

II Wojna Światowa

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem jeśli powiemy, że lata II wojny światowej i okresu PRL nie były łatwym okresem dla członków klubu. W tym czasie zginęło mnóstwo dokumentów oraz bezcennych trofeów, a sam klub został włączony pod skrzydła Automobilklubu Polski – zyskując zaledwie tytuł oddziału w województwie wielkopolskim. Automobilklub Wielkopolski jako niezależna organizacja ponownie ujrzał światło dzienne dopiero w 1957 roku. 

Automobilklub Wielkopolski to jedno z najstarszych tego typu stowarzyszeń w Polsce i w Europie. Organizacja działa od ponad dziewięćdziesięciu lat i w swoich szeregach ma ponad 4000 zarejestrowanych członków, w tym kilkuset aktywnych, oraz blisko 100 osób zatrudnionych. Ciężko określić dokładne statystyki i liczby stojące za Automobilklubem. 

Organizacja doczekała się atrakcyjnego obiektu Tor „Poznań”, na którym odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia z zakresu edukacji i motorsportu. Warto zaznaczyć, że autodrom poznański może pochwalić się odpowiednią licencją pozwalającą na rozgrywanie wydarzeń na jednym z najwyższych poziomów rozgrywek motorsportu w Europie i na świecie. Co więcej, jest to jedyny taki obiekt na terenie Polski. 

Wydarzenia i projekty

Poza tym, dotychczasowe działania Automobilklubu Wielkopolski składały się również z organizacji rajdów turystycznych i nawigacyjnych oraz propagowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym – m.in. poprzez szkolenia ratowników drogowych. Co ważne, klub zajmuje się także organizacją pomocy dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. 

Poza tym, z racji bycia stowarzyszeniem, Automobilklub Wielkopolski dba o dziedzictwo kulturowe wielkopolan i bogatą historię motoryzacji tego regionu, którą absolutnie trzeba się pochwalić. W końcu poznański klub całkiem niedługo będzie obchodził uroczystość stulecia istnienia!

Automobilklub Wielkopolski znany jest także ze swoich niezwykle popularnych wydarzeń, takich jak chociażby Retro Motor Show czy Targi Motoryzacyjne. Każdego roku, na poznańskich Targach spotykają się rzesze fanów motoryzacji z całego kraju, by napawać się widokiem najnowszych produkcji i najbardziej wyszukanych klasyków w historii motoryzacji.  To idealne miejsce dla każdego miłośnika czterech kółek, który pragnie dołożyć swoją cegiełkę do działań szytych na krajową i globalną skalę. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*