Porady

Co usprawni prace magazynowe?

Co usprawni prace magazynowe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Praca na magazynie musi być szybka i sprawna. Aby mogło tak być, należy wprowadzić do niego kilka przydatnych sposobów. Zobacz, jak możesz poprawić pracę magazynu. 

Wdrożenie odpowiedniej metodologii

Odpowiednia metodologia  zarządzania przedsiębiorstwem jak na przykład lean management, pomoże w poprawie pracy magazynu. Efektem końcowym tej koncepcji musi być przede wszystkim, aby produktywność firmy się zwiększyła. 

Metodologia ta zakłada, aby ograniczyć straty do minimum oraz, aby uzyskać maksymalną efektywność pracy. Oznacza to między innymi, aby:

  • nie występowała nadprodukcja oraz zbędne przetwarzanie; 
  • nie przeciążać pracowników obowiązkami oraz aby nie wykonywali oni zbędnych ruchów; 
  • stanowiska był dobrze zorganizowane; 
  • ustalić standardy realizowanych działań. 

Jeśli wdrożysz koncepcję lean management praca magazynu stanie się znacznie efektywniejsza, a ponadto zwiększysz osiągane rezultaty.  

Odpowiednia organizacja pracy w magazynie 

Pracownikom produktywne wykonywanie ich zadań umożliwi prawidłowo zorganizowane stanowisko pracy. Dzięki temu wyeliminujesz niepotrzebne sytuacje, w których operator poszukuje potrzebnego mu w danym momencie sprzętu. Ten punkt jest często lekceważony w pracach magazynowych, jednak takie zaniedbywanie prowadzić może do niepotrzebnych strat. Kontrola stanowisk roboczych i sprawdzanie, aby zawsze ich organizacja była optymalna, może znacząco wpłynąć na poprawę pracy. 

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie regały czy sprzęt, który używany jest na magazynie. Godny uwagi jest regał przepływowy, ponieważ umożliwi on zwarte przechowywanie towarów na półkach. Jeśli chodzi o sprzęt, którym posługują się pracownicy, postaw na reach truck lub wózek paletowy ręczny — w zależności od produktów, które przechowujesz na magazynie. 

Odpowiednia motywacja pracowników

Odpowiednia motywacja pracowników, to kolejny element, który wpływa na poprawę pracy na magazynie. To może generować dodatkowe koszty, jednak inwestycja w załogę, zawsze przyniesie wiele korzyści. Co zatem możesz zrobić, aby odpowiednio zmotywować swoich pracowników? Oto kilka przykładów:

  • zbuduj odpowiedni system dodatków finansowych jak bonusy za osiągnięte cele; 
  • dobra socjalizacja całej ekipy — warto co jakiś czas organizować imprezy firmowe, szkolenia czy warsztaty; 
  • różnicuj przydzielane obowiązki 
  • odpowiedni system benefitów — zapewnij dodatkowe korzyści, które wynikając z pracy w twojej firmie jak dodatkowe ubezpieczenie, czy karnety na siłownie. 

Pamiętaj, że dobre prace magazynowe mają wpływ na poprawę działalności całego przedsiębiorstwa oraz na jego wizerunek.

Fot.: materiał OMV.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*