PoradyWarsztat i eksploatacja

Jak ładować akumulator?

Jak ładować akumulator?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Akumulatory mają to do siebie, że stosunkowo często się rozładowują. Na szczęście bez problemu jesteś w stanie poradzić sobie z tym problemem samodzielnie. Dowiedz się, jak ładować akumulator.

Jako kierowca samochodu lub jako motocyklista z pewnością wiesz, że akumulator może się rozładować. Co jednak zrobić w takiej sytuacji? Jak go samodzielnie naładować? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule!

Bezpieczne ładowanie akumulatora

Zima to bez wątpienia trudny czas dla samochodu – a w szczególności dla akumulatora. To właśnie w tym okresie rozładowuje się on najczęściej. Przyczyną rozładowania może być także pozostawienie zapalonych świateł lub częsta jazda po bardzo krótkich odcinkach. Jak więc bezpiecznie naładować akumulator?

Najlepszym rozwiązaniem jest naładowanie akumulatora przy użyciu prostownika. W samochodzie każdego kierowcy powinny być także kable rozruchowe pozwalające naładować akumulator, podłączając go do akumulatora innego pojazdu. Przydatna może okazać się również nowoczesna ładowarka do akumulatorów lub ładowarka do motocykla.

Ładowanie akumulatora prostownikiem

Najpopularniejszym sposobem ładowania akumulatora jest z całą pewnością ładowanie przy użyciu prostownika. Należy jednak pamiętać, że wymaga to szczególnego zachowania ostrożności, ponieważ nieprawidłowo przeprowadzone ładowanie może doprowadzić nawet do wybuchu. 

Ładowanie akumulatora prostownikiem warto przeprowadzić w garażu. W pierwszej kolejności wyjmij akumulator, a następnie odłącz ładowarkę od prądu i zdejmij tak zwane „krokodylki” z zacisku znajdującego się przy baterii. Jeżeli jest to konieczne, odkręć także korki – w zaawansowanych technologicznie bateriach nie jest to wymagane, ponieważ są one wyposażone w nowoczesny system odpowietrzania.

A jak długo ładować akumulator przy użyciu prostownika? Najlepiej od 10 do 12 godzin. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój akumulator jest rzeczywiście naładowany. 

Ładowanie akumulatora kablami rozruchowymi

Co natomiast zrobić w sytuacji, kiedy Twój akumulator rozładował się na trasie i nie masz możliwości naładowania go prostownikiem? Wtedy na pomoc przychodzą kable rozruchowe. 

Takie kable umożliwiają Ci podpięcie swojego akumulatora do akumulatora innego samochodu, dzięki czemu możesz go podładować. Wybierając kable rozruchowe, zwróć jednak uwagę na ograniczenia w pojemności silników. Przykładowo, w ofercie sklepów motoryzacyjnych dostępne są kable rozruchowe do uruchamiania silników o maksymalnej pojemności 1500 cm3, 2500cm3 i 3000cm3 .

Fot.: Mikrob111/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*