Nieoficjalne

Największe fankluby klasyków we Francji

Największe fankluby klasyków we Francji
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Francja to ojczyzna wielu znanych marek samochodowych, takich jak Citroën, Renault czy Bugatti. Nie brakuje także fanów klasycznych modeli tych producentów, którzy działają w obrębie licznych klubów.

Kluby zrzeszające fanów klasyków – we Francji jest ich cała masa!

W Polsce fani klasycznych samochodów organizują wspólne rajdy i zloty, podczas których mogą pochwalić się swoimi pojazdami. To prawdziwe święta motoryzacji, na których pojawiają się naprawdę interesujące i unikatowe auta. Klasyki uwielbiane są jednak na całym świecie – nie tylko u nas! W krajach o tak bogatej historii motoryzacji jak Francja są to organizacje, które działają bardzo aktywnie i zrzeszają wielu zaangażowanych fanów.

Największe francuskie kluby fanów motoryzacji

Francuskie kluby to temat rzeka – jest ich niezliczona ilość. Historia niektórych z nich sięga nawet XIX wieku! Przedstawiamy listę największych organizacji, które zrzeszają prawdziwych fanów motoryzacji, od lat dbających o egzemplarze legendarnych modeli. Zacznijmy od najbardziej rozpoznawalnego i największego klubu, czyli ACO.

Automobile Club de l’Ouest – zachodni klub fanów motoryzacji

Jest to niezwykle prężnie działający klub miłośników klasycznej motoryzacji. ACO współpracuje z organizatorami wyścigu 24h Le Mans. Liczba członków jest imponująca – to setki fanów klasyków, którzy od roku 1906 tworzą historię francuskiego sportu motorowego. Co więcej, osoby należące do klubu udzielają się publicznie i organizują wiele pięknych wydarzeń, które promują zainteresowanie klasykami wśród „zwykłych” obywateli.

Amicale Creusoise de véhicules d’époque

Amicale Creusoise de véhicules d’époque to klub, który zrzesza fanów najstarszych modeli aut. Należy do niego kilkudziesięciu członków, którzy wyposażeni są w ponad 100 zabytkowych samochodów. Do działalności klubu należy między innymi organizacja różnych imprez motoryzacyjnych – wiele z nich jest sponsorowanych przez znane firmy, takie jak na przykład Aviva.

Amicale des Automobiles Populaires 50/70

Jest to fanklub motoryzacji powojennej. Do zainteresowań jego członków należą klasyki, które jeszcze niedawno zdobyły europejskie ulice – najmłodsze akceptowane pojazdy pochodzą z roku 1980. To prawdziwa gratka dla fanów francuskiej myśli motoryzacyjnej. Amicale des Automobiles Populaires 50/70 zrzesza niezwykłe osoby, które doceniają walory prawdziwego samochodowego piękna.

Anciennes voitures de l’Avranchin – fani unikatowych pojazdów

Fanklub Anciennes voitures de l’Avranchin skupia się na bardzo starych klasykach, które wciąż prezentują się znakomicie. To grono prawdziwych pasjonatów, którzy organizują liczne zloty i parady klasyków. Na stronie klubu można znaleźć albumy ze zdjęciami z tych wydarzeń – naprawdę wiele się tam dzieje!

Association Normande de Véhicules d’Epoque

To zgromadzenie, które ceni sobie klasyczną motoryzację jak mało która grupa. Członkowie klubu to prawdziwi pasjonaci, którzy poświęcają wiele dni na dyskusje o starych samochodach, organizację lokalnych wydarzeń i dzielenie się swoją pasją z innymi ludźmi. Association Normande de Véhicules d’Epoque działa na terenie północnej Francji, a w szeregach organizacji znajdziemy zarówno właścicieli klasyków z lat 70., jak i posiadaczy pojazdów wyprodukowanych w czasach I wojny światowej.

Club des Vieux Volants du Comminges

Fanklub skupia się na prestiżowych pojazdach – to klasyki, które pokocha każdy. Członkowie zajmują się autami stworzonymi przed latami 70., które prezentują znakomity design, unikatowe rozwiązania technologiczne i niespotykany już dziś styl. Club des Vieux Volants du Comminges systematycznie organizuje spotkania, na których aż roi się od luksusowych limuzyn z przeszłości. Nawet pomimo pandemii jego członkom udało się zorganizować zlot w 2020 roku. Prawdziwych fanów nic nie zatrzyma!

Fédération Française des Véhicules d’Époque

FFVE, czyli Fédération Française des Véhicules d’Époque, to organizacja, która skupia w swoich szeregach inne, mniejsze organizacje fanów motoryzacji. Łącznie w obrębie całej federacji działa aż 1 300 różnych zgromadzeń, które zrzeszają około 800 tysięcy pojazdów. Celem jest utrzymanie pamięci i promowanie dziedzictwa kulturowego francuskiej motoryzacji. Do zadań FFVE należy między innymi wydawanie zaświadczeń o dacie produkcji i stanie pojazdu, gdy jego właściciel stara się o zarejestrowanie go jako zabytek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*