PoradyPrzepisy

Przyczepa do auta – przepisy jazdy

Przyczepa do auta – przepisy jazdy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przed podpięciem przyczepy do auta warto szczegółowo zapoznać się z przepisami jazdy. Przeczytaj artykuł, jeśli masz wątpliwości dotyczące jazdy z przyczepą, a chcesz uniknąć mandatu. 

Przyczepa samochodowa to przydatny pojazd, dzięki któremu można zwiększyć możliwości transportowe każdego auta. Gwarantuje ona niezależność czasową i przestrzenną przy przewozie różnych towarów, w tym także przedmiotów o większych gabarytach. Wielu kierowców decyduje się także na zakup przyczepy kempingowej czy specjalistycznej przyczepy do transportu łodzi lub innych maszyn. Z kolei miłośnicy jednośladów chętnie sięgają po lekkie przyczepy motocyklowe, umożliwiające bezpieczny transport nowoczesnych, klasycznych i sportowych motocykli. 

Uprawnienia prawa jazdy kategorii B

Według prawa o ruchu drogowym zespół pojazdów tworzą pojazdy złączone ze sobą, których celem jest poruszanie się po drodze jako całość, ale nie dotyczy to pojazdów złączonych w celu holowania. Z zespołem pojazdów mamy zatem do czynienia w przypadku połączenia samochodu z przyczepą, ale nie z innym autem wziętym na hol. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do przejazdu z przyczepą lekką bez hamulca o dopuszczalnej masie całkowitej 750 kg. W przypadku gdy masa przekracza 750 kg, przyczepa musi być wyposażona w hamulec najazdowy. Wartość dopuszczalnej masy całkowitej nie może przekraczać masy pojazdu, który będzie ją holował, a cały zestaw pojazdów nie może przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony. Aby kierować pojazdem z przyczepą o DMC do 4250 kg, należy dodać sobie do prawa jazdy kategorii B kod 96, uprawniający kierowcę do prowadzenia samochodu z przyczepą kempingową. Wraz z kodem 96 możesz holować przyczepę kempingową, lawetę samochodową, przyczepę do transportu koni, łodzi  oraz modele przyczep umożliwiające transport maszyn budowlanych. Korzystając z możliwości, jakie daje prawo jazdy B z kodem 96, należy liczyć się z opłatami za przejazd płatnymi drogami w wysokości stawek dla samochodów ciężarowych.

Ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej 

Według prawa każda przyczepa powinna mieć wykupione, osobne od samochodu, ubezpieczenie OC. Nie należy zapominać o tym, że przyczepa – mimo braku własnego napędu – jest traktowana jako oddzielny pojazd i tak rejestrowana. OC przyczepy jest obowiązkowe i znacznie tańsze od polisy dla samochodu, ale jego brak może skutkować mandatem nawet do 1000 zł (w przypadku braku OC przyczepki samochodowej powyżej 14 dni).

Odpowiednie oświetlenie przyczepy 

Zgodnie z przepisami należy zadbać również o odpowiednie oświetlenie przyczepki. Do obowiązkowych elementów należą: kierunkowskazy, światła hamowania, światła pozycyjne, światła awaryjne oraz przeciwmgłowe. Kierowcy są ponadto zobowiązani zadbać, aby na wyposażeniu przyczepy były odblaskowe elementy z tyłu, z boku, a czasem także z przodu.

Fot.: Markus Winkler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*